How much is aluminum ingots worth per pound?
Table of Contents
- How much is aluminum ingots worth per pound?
- Are aluminum ingots worth more than scrap?
- Is it worth it to melt down aluminum cans?
- How many aluminum cans does it take to make $100?
- What is the price per lb of aluminum?
- How many aluminum cans does it take to make a pound?
- How much can I sell aluminum ingots for?
- Are Aluminium cans worth money?
- Can you put aluminum cans in the fire?
- How many cans does it take to make $1000?
- How much is an ingot of aluminum worth?
- Is it worth it to melt aluminum cans?
- What's the difference between aluminum tabs and aluminum cans?
- How much aluminum is in one thousand soda cans?

How much is aluminum ingots worth per pound?
In 2020, the average market spot price of an aluminum ingot was 89 U.S. cents per pound.
Are aluminum ingots worth more than scrap?
While some of these smelters, are hobbyists and do it for fun, there are a lot of scrappers that do it as well thinking they can sell these ingots at their local scrap yard for a profit for their efforts....
Scrap Metal | Scrap Price | Updated Price Date | |||
---|---|---|---|---|---|
Aluminum National Average | $0.
Is it worth it to melt down aluminum cans?Yes, it's worth melting down aluminum cans. In the USA aluminum cans are collected and sold to scrap dealers who collect large amounts of aluminum and sell it to companies that melt it down into blanks for new aluminum products. How many aluminum cans does it take to make $100?How Many Aluminum Cans Does it Take to Make $100? At an average price of 5 cents per pound, you'd need about 5,000 cans to make $100. What is the price per lb of aluminum?Scrap Metal Prices per Pound
|